7 alkalmas programsorozat
Tudásközpont, Konferenciaterem
1. Digitális világ nyugdíjas szemmel - generációk különbségei
2025. március 27. csütörtök, 17.00-18.30
Léteznek-e digitális bevándorlók és bennszülöttek, vagy mindez csak egy jól hangzó ellentétpár, mely elfedi a probléma lényegét? A technológia használatán túl milyen különbségek vannak hatással az eltérő életkorú emberek médiahasználatára? Miért van szükség a médiaműveltség élethosszon át tartó fejlesztésére? E kérdésekre is választ keresve igyekszünk segítséget nyújtani az idősebb generáció tagjai számára.
Előadó: Rajnai Richárd, kommunikációkutató, médiapedagógus
2. Biztonsággal a digitális világban
2025. április 10. csütörtök, 17.00-18.30
Felgyorsult, digitalizált világunkban egyre nagyobb veszélynek vagyunk kitéve a pénzügyi csalásokkal szemben. A leggyakrabban megcélzott idősebb korosztálynak szóló előadás keretében szeretnénk segítséget nyújtani az erre való felkészülésre. Megbeszéljük, milyen intő jelek vannak és hogyan tudnak felkészülni annak érdekében, hogy hatékonyabban tudjanak fellépni az őket megcélzó pénzügyi csalásokkal szemben és ne váljanak áldozatokká.
Előadó: Járka Emese Katalin értékesítés támogató coach, OTP
3. A média hatása – Hogyan működnek a hírek
2025. április 23. szerda, 17.00-18.30
Az előadás során megvizsgáljuk, hogyan működik a modern média, milyen hatással van ránk a hírfolyam, és hogyan különböztethetjük meg a megbízható forrásokat a félrevezető információktól. Milyen lehet az egészséges hírdiéta?
Előadó: Gűth Ervin, újságíró
4. Vigyázz, mit hagysz magad után!
2025. április 28. hétfő, 17.00-18.30
A médiatartalmakhoz való szinte korlátlan hozzáférés ára a személyes és a nyilvános tér közti határok elmosódása. A médiahasználó akarva-akaratlanul osztja meg adatait, érzéseit, vágyait vagy éppen félelmeit a közösséggel és a médiarendszer más szereplőivel. Az előadás során arra keressük a választ, hogy miként védhetjük meg a személyiségünket a média terében.
Előadó: Rajnai Richárd, kommunikációkutató, médiapedagógus
5. AI és az információ hitelessége
2025. május 8. csütörtök, 16.00-17.30
Elönt minket a mesterséges intelligencia által generált tartalom – de honnan tudhatjuk, mi igaz és mi hamis? Az előadás során bemutatjuk, hogyan használják az AI-t hírek, képek és videók manipulálására, és milyen eszközökkel védhetjük meg magunkat a félrevezető információktól.
Előadó: Gűth Ervin, újságíró
6. Mit? Miért? Hogyan? Kinek? Digitális tartalomszolgáltatás a közgyűjteményekben
2025. május 20.17.00-18.30
A digitalizáció ma már elengedhetetlen része mindennapi életünknek, és jelentős hatással van a közgyűjtemények működésére is. A digitalizálási folyamatok azonban nem követik a piaci logikát; a könyvtárosok, levéltárosok és muzeológusok egyéni megközelítéseik szerint válaszolják meg a „Mit? Miért? Hogyan? Kinek?” kérdéseket. Az előadás konkrét példaként a Csorba Győző Könyvtár Helyismereti Gyűjteményében zajló digitalizálási munkát mutatja be. Megismerhetjük a digitalizálás kezdeti lépéseit, valamint néhány technikatörténeti érdekességet, és bepillantást nyerhetünk a digitális tartalomszolgáltatásban rejlő lehetőségekbe és kihívásokba.
Előadó: Dr. Erdős Zoltán, a Csorba Győző Könyvtár Helyismereti Osztály vezetője
7. Digitális útvesztő - Amikor már túl sok az internetezés
2025. május 29. csütörtök, 17.00-18.30
Ismeretterjesztő előadás és beszélgetés az INDIT Közalapítvány szakemberével a problémás internethasználat jelenségéről. Mik lehetnek kockázati tényezők és a figyelmeztető jelek? Mi tehet az érintett illetve a környezete?
A rezdezvénysorozat ingyenes de regisztrációhoz kötött. Regisztrációját a rendezvenycsgyk [dot] hu email címen vagy a 72/501-690/28058 telefonszámon várjuk.
A programsorozat a Csorba Győző Könyvtár és a Budapesti Goethe Intézet együttműködésében valósul meg a PERSPECTIVES EU-s projekt keretein belül, az Európai Unió társfinanszírozásával. További információk a projektről: https://www.goethe.de/prj/per/en/index.html
További információ: rendezvenycsgyk [dot] hu
Tel.: +36 72 501-690 /28058